Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci

[vc_row full_width=”stretch_row” el_class=”tresc-zew”][vc_column width=”1/4″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”30″ img_size=”180×180″ alignment=”center” style=”vc_box_circle”][vc_column_text]

Magdalena Janusz

Ekspert w dziedzinie pielęgnacji dłoni, stóp i paznokci, manicurzystka, prowadzi prowadzi spotkania i szkolenia z zakresu profesjonalnego manicure. Prowadzi Studio pielęgnacji Papaya.

www.studiopapaya.pl

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_widget_sidebar sidebar_id=”sidebar-blog”][/vc_column][vc_column width=”3/4″ el_class=”tresc-wew”][vc_column_text]

Lakier do paznokci to nie tylko piękny kolor, ale przede wszystkim substancja chemiczna, o której powinnyśmy wiedzieć o wiele więcej, niż tylko o sposobie jego aplikacji i trwałości.

Aby lakier posiadał określone właściwości, do jego produkcji wykorzystywane są różne substancje, z których część może być szkodliwa dla naszego zdrowia.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze lakieru do paznokci?

Marka ORLY od lat przekonana o szkodliwości niektórych składników, nie wykorzystuje toksycznych substancji: DBP, Toluenu i Formaldehydu.

Pierwsza podstawowa zasada – wyczytać z etykiety czy lakier nie zawiera w swoim składzie Toulenu, DBP (Dibutyl Phthalate) oraz Formaldehydu czy żywicy formaldehydowej (Formaldehyde Resin) – tzw. „TOKSYCZNE TRIO”. Kilka słów o każdym z nich:

 

TOULEN

TOULEN (metylobenzen) to związek chemiczny często stosowany jako rozpuszczalnik organiczny. Jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego, immunologicznego, a także dla nerek i wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry. Jest dość tani, zatem z powodzeniem jest stosowany w produkcji tańszych lakierów do paznokci. Prawo europejskie nie zabrania stosowania go, ale w niektórych krajach jest już poddany pewnym restrykcjom. DBP (Ftalan dibutylu, dibutyl phthalate) jest organicznym związkiem chemicznym, substancją zapachową pełniącą rolę rozpuszczalnika (plastyfikatorem). Jego używanie w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej jest zakazane. Substancja jest podejrzewana o zakłócanie czynności hormonów, oraz procesu reprodukcji.

 

Formaldehyd

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy, metanal) związek chemiczny stosowany m.in. przy produkcji żywic syntetycznych. Jego obecność w lakierze do paznokci sprawia, że paznokcie stają się twardsze. Jeśli struktura płytki paznokcia jest porowata, istnieje ryzyko przeniknięcia substancji pod płytkę oraz wywołanie podrażnienia. Prawo dopuszcza stosowanie formaldehydu tylko w ściśle określonej koncentracji. Jeżeli koncentracja formaldehydu w produkcie końcowym przekroczy dopuszczalną ilość, producent jest obowiązany odnotować ten fakt na etykiecie produktu w specjalnej formie – „zawiera formaldehyd”. Do produkcji lakierów wykorzystuje się również kwarce zawierające formalinę. Mogą one powodować uczulenia, wysypki i egzemy w miejscach, gdzie dotykamy skórę palcami z pomalowanymi takim lakierem paznokciami, np. na twarzy lub szyi.

 

Formaldehyde Resin

Formaldehyde Resin (żywica formaldehydowa) podrażnia skórę, oczy oraz płuca. Przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat badania naukowe, wykazały związek między problemami zdrowotnymi manicurzystek, a codziennym narażaniem na substancje chemiczne zawarte w produktach do pielęgnacji paznokci. Badania te dowiodły, że poziom ftalanów u manicurzystek narażonych na częsty kontakt z lakierami zawierającymi „Toksyczne Trio”, jest dwukrotnie większy, niż u osób nie związanych z branżą paznokciową. Dlatego tak ważne jest, jakie składniki zawiera nasz ulubiony lakier do paznokci.

 


Lakiery ORLY są wolne od tych czterech groźnych składników.


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 myśl na “Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *